17.08.2015
Берегиня своєї справи…
Мабуть, у кожній справі є люди, які своїми ідеями, своїм горінням роблять цю справу особливою. Саме до таких людей належить директор науково-технічної бібліотеки Державного вищого навчального закладу «Національний гірничий університет» Нефедова Ольга Никифорівна.
Заслужений працівник Національного гірничого університету Ольга Никифорівна Нефедова, безумовно, є лідером, чиї творчі задуми успішно втілюються. Вона внесла в розвиток бібліотечної справи чимало новітнього. Тож цілком закономірно, що бібліотека НГУ вже чимало років одна з кращих в регіоні, її вважають сучасним центром знань, інформації та культури. За цим стоять аналітичний розум і всебічні знання, талант й залізна воля організатора, а до того ще й високий професіоналізм та принциповість, активна життєва позиція та вміння знаходити контакт із різними людьми.
Життя склалося так, що випускниця Самаркандського державного університету молодим фахівцем прийшла до бібліотеки Дніпропетровського гірничого інституту ім. Артема (сьогодні Національний гірничий університет) і пройшла шлях від бібліотекаря до заступника директора бібліотеки. А у травні 1990 року Ольга Нефедова очолила цю бібліотеку, що є однією з найстаріших гірничотехнічних науково-технічних бібліотек України.
Людина не стоїть на місці – їй хочеться більшого, кращого, нового. Для Ольги Никифорівни це прагнення є основою життя, суттю всієї її професійної діяльності. У 2005 році вона пройшла навчання на курсах «Стратегія розвитку в сучасному світі науки, інформації, освіти» при Державній академії керівних кадрів культури і мистецтв. Активна участь О. Н. Нефедової у всеукраїнських та міжнародних програмах підвищення кваліфікації, зокрема у школах-семінарах Проекту Tempus-Tacis, дала можливість проводити відповідні семінари-тренінги, практичні конференції з бібліотечної справи на базі бібліотеки НГУ, що значною мірою сприяє підвищенню професіоналізму молодих колег-бібліотекарів. До речі, ставка на молоді кадри – її кредо, тому на керівних посадах бібліотеки – чимало молодих спеціалістів.
Неможливо не відзначити і вагомий внесок у розробку науково-дослідних тем з питань підвищення ефективності інформаційної діяльності науково-технічної бібліотеки; формування, обліку, зберігання та використання бібліотечно-інформаційних ресурсів; вивчення та опрацювання історико-культурних фондів, розгортання культурно-масової роботи бібліотеки. Ольга Никифорівна докладає також багато зусиль до трансформації науково-технічної бібліотеки у сучасний науково-інформаційний простір міжнародного рівня, бере активну участь у вирішенні завдань інформаційного забезпечення фундаментальних і прикладних наукових досліджень спрямованих на розвиток вітчизняної науки і культури.
Директор бібліотеки завжди сповнена духом новаторства, прагненням шукати і упроваджувати у бібліотечну справу все найновіше. Завдяки цьому колектив активно застосовує в бібліотечних процесах інноваційні технології.
На базі технічної платформи бібліотеки розгорнуто потужну віртуальну інформаційну систему, яка включає як локальні ресурси (АБІС — сервер та клієнтські міста), так і глобальні (сервер бібліотеки, репозиторій документів університету, сервер зберігання медіа ресурсів університету) та підсистему резервування.
Електронний каталог складає близько 600 000 записів, майже завершено ретроконверсію – перетворення карткового каталогу в електронну базу даних бібліографічних описів.
Розроблено веб-сайт бібліотеки, який забезпечує доступ до електронного каталогу, повнотекстових баз даних, приваблює користувачів до бібліотеки, популяризує її послуги (висвітлює заходи, які відбуваються в її стінах, подає огляди нових надходжень тощо).
Прагнучи бути сучасним керівником, Ольга Никифорівна протягом останніх років бере участь у нарадах і конференціях з питань бібліотечної справи, виступає з доповідями та повідомленнями, в її активі: Міжнародна науково-технічна програма «Білорусь бібліотечна» у Мінську; семінар-нарада «Парадигма розвитку бібліотек в умовах інформаційного суспільства» у Харкові; Всеукраїнська науково-методична конференція "Фонди періодичних видань бібліотек вищих навчальних закладів України як засіб формування і збереження національної ідентичності» у Львові.
І в громадському житті Ольга Никифорівна активна і відповідальна – вона є членом профкому університету та Міжгалузевої ради Дніпропетровського обласного об'єднання профспілок. За активну роботу в духовному формуванні студентської молоді, успішну науково-педагогічну і профспілкову діяльність нагороджена Почесною грамотою Дніпропетровського обкому Профспілки працівників освіти і науки України. Та й чимало інших нагород є визнанням її самовіддіної праці.
Діяльність колективу Ольга Никифорівна спрямовує на те, щоб бібліотека університету була в центрі наукового та навчального процесів і разом з тим залишалась одним із основних центрів культурного спілкування, берегинею духовних цінностей. Тому поряд з “Днями інформації”, “Днями кафедри в бібліотеці”, традиційними для бібліотеки є виставки художніх творів дніпропетровських майстрів, зустрічі з цікавими особистостями, презентації нових творів тощо.
При бібліотеці понад 45 років працює одна з найстарших вузівських літературних студій «Уголёк». Саме за ініціативи Ольги Никифорівни на початку 90-х років відбулось відродження цього творчого осередку. І сьогодні в стінах бібліотеки збирається творча молодь, проходять вечори поезії, презентації літературних збірників, а члени літературної студїї «Уголёк» отримали змогу видавати збірки своїх творів на базі гірничого університету.
Ольга Никифорівна є головним організатором проведення “Свята друзів книги” - щорічних зустрічей викладачів, співробітників та студентів гірничого університету із творчою інтелігенцією міста, на яких в дарунок бібліотеці було передано вже понад 10 тис. примірників книг.
До всього додамо, що директор нашої бібліотеки є людиною відкритою, щирою, турботливою, якій небайдуже настрій в колективі і доля кожного працівника. Один маленький, але показовий штрих – двері її кабінету завжди відчинені.
Дякуємо Вам, Ольго Никифорівно, за творчість, оптимізм, людяність, за справжню професійну радість, які Ви даруєте колективу. Щиро зичимо міцного здоров`я, життєвих гараздів, натхнення та нових здобутків у благородній справі освіти й виховання молодого покоління.
З повагою
колектив бібліотеки