11.02.2016
ЗА КЕРМОМ КОРАБЛЯ НА ЙМЕННЯ «НГУ»
«ГОРКА» ОБРАЛА РЕКТОРА НА НАСТУПНУ П’ЯТИРІЧКУ
У наш буремний час систему вищої освіти України штормить. Скорочуються дисципліни, наукові напрямки, посади. І навіть цілі вузи. За таких екстремальних умов, війни та економічної кризи, всупереч соціально-політичним та економічним негараздам продовжує працювати і розвиватися, нарощувати наукову потугу, активно впроваджувати курс на євроінтеграцію Національний гірничий університет. НГУ відповідає вимогам часу й перебуває нині за деякими показниками у першій десятці вузів України. НГУ – великий потужний корабель, який упевнено тримається на плаву, в той час як інші виші безуспішно борсаються у хвилях бурхливого житейського моря і безслідно ідуть на дно. Через шалену конкуренцію із 500 вишів в країні лишилося 350. В чому ж секрет такої могутньої витривалості НГУ? В тому, що тут працює добре згуртована високопрофесійна команда фахівців, залюблених в гірничу науку, в університет і в студентів. Зрозуміло, що утримати такий корабель від руйнації під силу лише справді досвідченому, сміливому, мудрому «відважному капітану». Таким є академік НАН України Геннадій Григорович Півняк. Все свідоме життя цієї неординарної людини пов’язане з Гірничим. Приїхав сюди у 1958 році золотим медалістом, випускником Олександрійської СШ, юним абітурієнтом, залюбленим у гірничу справу. Закінчив інститут (тоді ДГІ) з червоним дипломом, аспірантуру (1965-1967), захистив кандидатську (1967) та докторську дисертації (1981). Працював асистентом, старшим наковим співробітником, доцентом, професором, завідувачем кафедри, проректором з навчальної роботи (1981-1982), ректором (від 1982 року).
_____________________________________________________________________________
«Три найбільші проблеми України: війна, корупція (яка породжує бідність населення) і розколотість суспільства. Вирішити їх – найважливіше завдання для нашого поступу» (Геннадій ПІВНЯК)
_____________________________________________________________________________
Згідно законодавству України кожні п’ять років трудовий колектив вузу має на конкурсній основі обирати свого очільника. Саме це й відбувається зараз в старовинних стінах найстарішого навчального закладу Дніпропетровщини. Ще весною Геннадій Григорович не збирався балотуватися на новий термін, шляхетно відмовлявся: «Треба дати дорогу молодим!» Та на всіх вузівських рівнях, аж до самого Міністерства освіти й науки України, його заходилися умовляти взяти участь у нових виборчих перегонах, мотивуючи це потребами української освіти, науки, і зважаючи на потенціал академіка.
Знаючи Г. Г. Півняка, впевнена, що його рішення балотуватися не є егоїстичним, адже йдеться не про власні вигоди, а скоріше про величезне навантаження і колосальну відповідальність за долю вишу. Г.Г. Півняк не зміг полишити своє десятиліттями плекане, випещене, прекрасне дітище – НГУ! – на поталу, на розтерзання, на дерибан в такий непевний, невпораний час. Бо для нього йдеться не про себе, а про Місію (див. Програмні тези). Та й у кого повернеться язик сказати, що Півняк не молодий?! Сяюча, доброзичлива усмішка, ясний розум, сучасний інтелект, приязний голос, приємні манери, міцне здоров’я і добре слово, яке знайдеться в нього для кожного в НГУ – від проректора до прибиральниці – ось ті прості речі, які зачаровують і привертають до нього серця. А втім, він розмовляє на рівних з міністрами і президентами, з квітами і зірками.
_____________________________________________________________________________
«Відповідність часу – це значить бути сучасним в ідеях і діях, в планах та їх реалізації». (Геннадій ПІВНЯК)
_____________________________________________________________________________
Старовинні стіни НГУ багато чули і бачили на своєму віку. Сто років тому тут виступав легендарний Володимир Маяковський. Мабуть, відтоді зустрічі студентів з поетами, митцями, акторами, смак до творення, обговорення літературно-мистецьких подій, все, те що називається ТВОРЧОЮ АТМОСФЕРОЮ, – стали в НГУ доброю традицією. Студент НГУ може отримати в нашому ВНЗ поряд зі спеціальними знаннями з гірництва ще й знання рідної та іноземних мов (8 лінгвістичних центрів працюють в НГУ), навчатися співам і танцям, кіномистецтву тощо. Офіційно це називається «гуманітарна складова навчального процесу».
В одному лише Центрі культури української мов ім. О. Гончара проводяться низки літературно-мистецьких заходів, присвячених творчості відомих письменників, художників, творчі зустрічі з митцями, презентації літературних новинок. При цьому студенти не є пасивними споглядачами готового гуманітарного продукту, під керівництвом своїх педагогів вони готують сценарії, декламують вірші, розігрують сценки, театралізовані вистави, беруть участь у наукових конференціях, фестивалях поезії і танцю. Усе це можливе завдяки розробленій і втіленій в життя концепції вузу щодо всебічного гармонійного розвитку майбутнього фахівця, випускника НГУ. Мало який технічний виш може похвалитися подібними досягненнями в цій надважливій сфері формування людської душі. І завжди поруч – наш Ректор, фізик і лірик, технар і гуманітарій в одній особі, меломан і кіношник, мандрівник і фотограф. Здається, душа його відпочиває і радіє разом з нами на подібних мистецьких імпрезах, адже в ньому прокидається азарт молодого баяніста і баскетболіста, він обмінюється вітальною енергією з молодими, тому сам завжди молодий.
_____________________________________________________________________________
«Якщо ти не працюєш, а тільки сидиш у посадовому кріслі, не рухаєш вперед науку, не вдосконалюєш справу, а тільки милуєшся собою, то що ти таке? Та ніщо!» (Геннадій ПІВНЯК)
_____________________________________________________________________________
З початком війни на Донбасі добровольці із НГУ – аспіранти й співробітники - пішли на фронт захищати Батьківщину. В університеті створено волонтерський рух. Адміністрація і трудовий колектив надають бійцям всебічну допомогу. Все це відбувається під особистим контролем ректора Г. Г. Півняка.
Всім відомий величезний огром видатних досягнень НГУ, цього стратегічно важливого для України ВНЗ, за роки діяльності ректора Г. Г. Півняка, серед яких – важливі наукові відкриття, розбудова корпусів, кафедр, факультетів, наукових напрямків, налагодження плідної співпраці з профільними університетами Польщі, Німеччини, Великобританії,Швеції, США тощо. Про них читач може дізнатися з книги «НГУ- відповідність часу» та з книги «Ректори» (автор професор Г.К. Швидько), з сайту НГУ, з Вікіпедії. Викладачі, вчені, студенти, аспіранти впевнені, що НГУ потребує сьогодні саме такого керівника. Про це свідчать їхні виступи на зустрічах з кандидатом на цю посаду. Ось які аргументи висувають співробітники вишу на користь Г. Г. Півняка на посаду Ректора (результати опитувань по шкалі від більшого до меншого).
1) Потужний інтелект українського вченого-академіка. («На всю 45-мільйонну Україну академіків, знаєте скільки? 123! І один із них керує нашим Гірничим!»)
2) Креативність. («Творча людина в усьому, автор яскравих відкриттів та нових ідей»)
3) Воля до реформування, відповідальність за свої дії.
4)Надлюдська працьовитість і любов до справи всього життя.
5) Сучасність, амбіційність, відповідність часу.
6) Чесність, порядність («скромна 3-кімн. квартира, відсутність власного авто і бізнесу»).
7) Високі моральні якості («міцна взірцева родина, гармонійні стосунки з дружиною»).
8) Впливовість («наукові та особисті зв’язки Г.Г. Півняка в академічних колах»)
9)артистизм, шляхетність
10) чарівність, особиста харизма
От який букет позитивних рис назбирався у Г. Г. Півняка! А чого немає у Геннадія Григоровича? Немає пупоцентризму, властивого багатьом керівникам. Немає самозакоханості. Це не той керівник, що «якає», ні, він завжди підкреслює значущість трудового творчого колективу. Немає гніву і мстивості до суперників та опонентів.
_____________________________________________________________________________
«Всі здобутки та перемоги – це наші з вами досягнення. Це ви самі, такі талановиті, все зробили, а я тільки керував вами. Дякую вам, це наш спільний шлях до перемоги» (Геннадій ПІВНЯК)
_____________________________________________________________________________
Як зауважила на зустрічі з представниками юридичного факультету довірена особа Г. Г. Півняка, завкафедрою філософії, проф. Юлія Шабанова: «Геннадій Півняк є обличчям НГУ, брендом НГУ». І справді, в Україні говорять «НГУ» – мають на увазі «Півняк», говорять «Півняк», мають на увазі «НГУ». Це означає, що в керівника нашого вишу є харизма, авторитет, впливовість, нерозтрачений потенціал. І альтернативи йому на сьогодні немає.
Тим, хто закидає Півняку його вік, дозвольте сказати наступне. Академіки, як і письменники, митці, не мають віку. Вони не бувають старими і не можуть піти на пенсію, допоки займаються творчою улюбленою справою. Коли ж припиняється творчість, вони просто вмирають заживо як особистості, які б посади не посідали.
Щоб корабель на ймення «НГУ» не спіткала доля «Титаніка», треба не заважати кермовому, а всіляко допомагати, підтримувати, сприяти. Треба зберегти Капітана.
Коли нуртують вселенське божевілля і руйнація, не на часі – розкидати каміння, сьогодні на часі – збирати і зберігати. Було б недопустимою легковажністю з боку вузівського електорату втратити такого Ректора. Наймудріше – використати потужний науковий, лекторський, адміністративний та людський потенціал Геннадія Григоровича Півняка на користь ВНЗ і України. Ми впевнені, що на виборах переможуть мудрість і здоровий глузд. Побажаємо кораблю НГУ попутного вітру і сім футів під кілем! Vivat, academia! Vivat, professores!
Леся СТЕПОВИЧКА, письменниця, довірена особа Г. Півняка в ректорській виборчій кампанії-2016
9 лютого 2016 р., стаття в скороченому вигляді подана в газеті "Вісті Придніпров'я"