23.04.2013
В гостях НГУ - творці реконструйованої «Запорозької Січі»
До студентів НГУ завітали творці театралізованої реконструкції фільму Данила Сахненка «Запорозька Січ». В історичному музеї НГУ відбувся допрем’єрний показ стрічки і її обговорення. З вступним словом до аудиторії звернулася професор кафедри історії та політичної теорії Ганна Швидько, яка розповіла про значення українського козацтва в контексті європейської історії. Голова Координаційної ради відділень та осередків Національної спілки кінематографістів України, директор Дніпропетровського Будинку мистецтв Валентина Слобода ознайомила присутніх з діяльністю катеринославця Данила Сахненка, який став зачинателем жанру кіно в Україні.
Данило Сахненко - автор першого українського повнометражного художнього кінофільму «Запорозька Січ», датованого 1911 роком. Науковим консультантом фільму був відомий історик козацтва Дмитро Іванович Яворницький. Фільм створено учасниками «Южнорусского этнографического акционерного общества «Щукин, Сахненко и Ко», які вклали у нього свої кошти і своє майно (саму стрічку, на жаль, до сьогодні не віднайдено). На базі цього товариства Сахненко заснував кіноательє «Родина», що безпосередньо займалося зйомками. На кінотеатрі «Родина», де колись був електро-біоскоп Зайлера, фірма, де починав творчий шлях юний завзятий оператор Данило Сахненко, встановлено меморіальну дошку. На жаль, збереглося до наших днів лише чотири кадри, і тому Дніпропетровським осередком Національної спілки кінематографістів було вирішено реконструювати цей фільм з нагоди його 100-річчя, скориставшись синопсисом, що зберігся у статтях відомого режисера соратника Данила Сахненка - Андрія Кордюма.
З великою увагою студенти переглянули реконструйовану стрічку, присвячену історії землі, на якій вони зараз живуть. Про свою роботу над реконструкцією фільму розповіли головний режисер Дніпропетровського академічного українського музично-драматичного театру ім. Т.Г. Шевченка Анатолій Канцедайло, письменник, кіносценарист, заслужений журналіст України Олександр Пільонов, продюсер, сценарист, член Спілки кінематографістів України Ігор Родіонов.
Театралізована реконструкція масових сцен фільму відбувалась, до речі, у Лоцманській Кам’янці, де колись було знято фільм-оригінал. Окремі епізоди знімалися в с. Гречине Петриківського району на Дніпропетровщині. До участі у відтворені батальних сцен запросили активістів козацьких організацій із усієї України. Як і 100 років тому, у новій версії фільму знялися мешканці старовинної Лоцкам’янки, що увійшла вже у межі Дніпропетровська, але має свою хоругву і герб, на якому зображений козак з веслом. Також у проведенні реконструкції були задіяні науковці із Дніпропетровська та Нікополя, актори Дніпропетровського академічного музично-драматичного театру ім. Т.Г. Шевченка, фольклорні колективи, спортсмени кінно-спортивної школи олімпійського резерву, тренери та учні позашкільного закладу «Спас-Штурм», студенти історичного факультету ДНУ, представники дніпропетровської кінної міліції, громадських козацьких організацій із різних міст України. Знімали фільм оператори із Луцька, Херсона, Шахтарська (Донеччина), Верхньодніпровська, Кривого Рогу та Дніпропетровська.
ІАЦ НГУ