04.07.2013
Трійця, сонце і Гончар...
Літні враження творчого колективу НГУ
Уже вкотре творчий колектив Національного гірничого університету прямує на славетну землю Гончарового дитинства – до Літературно-меморіального комплексу музею-садиби ім. О. Гончара, що знаходиться в с. Сухе Кобеляцького району Полтавської області. Саме на Трійцю – п’ятдесятницю, 23 червня, з усієї Полтавщини, Києва, Дніпропетровська зібралися гості і творчі колективи на святкування великого свята – Всеєдинства Бога, Сина і Духа Святого.
Викладачі, студенти, запрошені нами гості їхали університетською маршруткою і тамували подих в передчутті надзвичайних подій.
За вікном мріяли розлогі степи, поля, луки. Земні краєвиди ледь позначені жовтим засохлим бадиллям...
Леся Степовичка і Світлана Мартинова, Анатолій Поповський і Наталя Костюк ведуть неспішну розмову, їх слухають студенти Віка Попова, Андрій Новіков, Андрій Цюп’як.
І ось ми переїхали містечко Кобеляки, річку Кобелячок, повернули вліво – і перед нами відкрився майданчик, де вже збиралися гості. Зустрічаємо першим ректора Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Г. Короленка – Миколу Степаненка, разом заходимо на подвір’я музею-садиби, дівчата в українських костюмах запрошують пройти далі. Директор музею Тетяна Бондаревська, як завжди, усміхнена і натхненна.
На подвір’ї очі розбігаються від яскравих кольорів, вишиванок, гарно заквітчаних дівчат, лунає бадьора музика троїстих музик.
А в невеликій хатині духмяно пахне зело, заклечані вікна, двері, відчувається непорушний зв’язок Бога і землі. Емоції виливаються в бажанні обійняти давніх друзів, сказати щось гарне, а то й утнути шалений танець...
Сонце розпалилось і стало просто нестерпним, але це не зупиняло рух дійства.
На зеленій імпровізованій сцені перед односельчанами виступали в цей день в. о. голови Кобеляцької районної ради Василь Іванович Мирошнеченко, лауреати Державної премії Олеся Гончара – письменники Олег Чорногуз, журналіст Віталій Абліцов, доктор філологічних наук ректор Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка Микола Степаненко, президент фонду зі збереження архітектурно-історичних цінностей імені О. Гончара – Ролан Франко, журналіст національного радіо Микола Байдюк, заступник голови Національної спілки письменників України Володимир Барна, доктор педагогічних наук, заслужена артистка України Наталія Сулаєва, делегації науковців з навчальних закладів Дніпропетровська, Києва, Полтави, Кременчука, Глухова.
Від імені Національного гірничого університету виступали активісти Центру культури української мови імені О. Гончара – доцент І.К. Цюп’як, старший викладач Н.Г. Костюк, доцент М.В. Зенкін, студенти Вікторія Попова (прочитала свій вірш «Україна»), Андрій Новіков (ФІТ) та Андрій Цюп’як – уривки з «Щоденників» Олеся Гончара.
Від Національного гірничого університету дарунок – історична книга про гірничий «Відповідність часу», фотокартку «Поїздка до Сухої», а також музичне вітання від доцента М. Зенкіна – пісня «Ніч, яка місячна».
Загалом у цей день не скупилися на пісні. Виступали творчі колективи «Вербиченька», «Троїсті музики», «Кобеляцькі джерела», «Гончареві криниці», тріо «Барви», «Кіровчанка», духовий оркестр Кременчуцького педучилища «Роксолана».
Щороку в музеї О. Гончара проводяться конкурси: літературний – для людей зрілого віку – «Собори душ своїх бережіть» та юних художників – «Світлі образи в оповіданнях Олеся Гончара». Тетяна Бондаревська вручила нагороди переможцям конкурсів і відзначила важливу роль цих конкурсів у культурному житті Кобеляцького району.
Не передати словами відчуття радості, легкого щему і гордості за те, що доторкнувся до витоків духовності, відчув енергетику землі, яка виростила Олеся Гончара, напоїла його своїми соками.
Тільки допоки пам’ятатимемо Олеся Гончара, доти буде жити Україна!
Ірина Цюп’як