12.09.2016
«Підтримка молоді як імпульс для зміцнення демократії в Україні»
Студентка 4 курсу факультету менеджменту НГУ Марина Богуславська взяла участь у міжнародному проекті «Підтримка молоді як імпульс для зміцнення демократії в Україні».
Минулого тижня українська делегація з чотирьох міст (Дніпро, Харків, Одеса, Івано-Франківськ) у складі 30 студентів відвідала столицю Німеччини для участі в рамках проекту «Підтримка молоді як імпульс для зміцнення демократії в Україні». Своїми враженнями ділиться студентка НГУ Марина Богуславська.
– Протягом п’яти днів ми ,учасники проекту, відвідували різноманітні інституції, аналітичні центри, мали воркшопи від лідерів NGOs Берліну, щоб поглибити знання та отримати досвід щодо становлення громадянського суспільства в Україні. Відверто скажу, що я зовсім не очікувала такої насиченої та цікавої програми. Підбір експертів вразив своєю влучністю, а обговорювані теми – актуальністю та важливістю на сьогоднішнім етапі становлення України як повноцінної європейської держави.
Понеділок, 06.09
Після прильоту до Берліна та поселення в готель ми відправилися на конференцію присвячену питанню головування Німеччини в ОБСЄ, де відомі на увесь світ дипломати, політики, політологи дискутували насамперед на тематику подолання кризи в Україні.
Вівторок, 06.09
Ранок почався з візиту делегації до Інституту Європейської Політики. Представниця організації Людмила Мельник провела воркшоп «Німеччина та Україна: роль міжкультурних компетенцій в двосторонньому громадському розвитку», де наголосила на важливості дотримання правил netiquette, планування заходів у партнерстві з німецькими структурами, культури дискусій, емоційності у виступах. Пані Людмила акцентувала увагу на основних напрямках роботи Інституту, а саме аналізі Європейської політики, активності дій української діаспори у Німеччині, проведенні політичних консультацій, створенні проектів для українських громадських організацій як, наприклад, «Civic School for Sound EU Practice».
Натхненні на подальшу роботу, учасники мали змогу відвідати Міністерство Закордонних Справ Німеччини та поспілкуватися з Крістофом Фуксом – представником Цільової групи щодо роботи з Україною. Учасникам було цікаво послухати думку дипломата стосовно виконання Мінських домовленостей. В свою чергу, Пан Фукс відповідав на супроводжуючі питання досить відкрито, розгорнуто і зрозуміло, тому, я впевнена, всі присутні зробили свої висновки з приводу існуючої ситуації.
У другій половині дня ми зустрілися з Катлен Кленсі, яка розповіла про програми Німецької служби академічних обмінів (DAAD) та переваги навчання у Німеччині для закордонних студентів.
Приємною несподіванкою для всіх став візит д. Андреаса Умланда, який має особливе відношення до України. Після його невеличкої лекції та дискусії з учасниками я усвідомила, що хоча й багато українців їдуть закордон, отримують дипломи європейських ВНЗ й залишаються в іншій країні та для активної, розумної молоді шлях по кар’єрних сходах саме в Україні буде більш відкритим та перспективним. Треба зрозуміти, що якщо не ти будеш міняти країну на краще, то хто?
Середа, 07.09
Мабуть, найвлучніша для мене як економіста була зустріч саме з Мартіном Гофманом, представником Східного комітету німецької економіки. Було важливо дізнатися про відношення організації до санкцій, застосованих до Росії, а також можливості, які відкриває німецьким підприємствам формула «Зона вільної торгівлі: Україна+ЄС+Росія». Крім цього, були обговорені проекти, запропоновані Комітетом, для України. Серед них також стипендії студентам для проходження стажування у провідних німецьких компаніях.
Одразу після цього представники організацій «ІншаОсвіта» та «Mitost» провели воркшоп «Компетенції для громадянського суспільства», і, звичайно, розповіли про основні програми своїх громадських об’єднань.
Цього дня до нас також приєднався Вільфред Їльге, що представляє Німецьке товариство з міжнародних відносин. Він дуже рад, що є багато NGO в Україні, які не бояться висловлювати свою думку. Він вважає, що суспільство пішло вперед, але на рівні держави змін немає. Відсутність незалежних суддів, прокурорів відіграє одну з найважливіших ролей. Пан Їльге також прокоментував питання інвестицій в українське виробництво: «НЕ буде інвестицій, якщо не буде системи захисту прав та інтересів інвесторів». Тобто є, над чим замислитись і з чим боротися.
Насичену програму дня завершила зустріч з Світланою Савицькою, регіональним координатором Центрально-Східної Європи та Середньої Азії, Transparency International. Досить цікаво було послухати про історію виникнення організації, про основні напрями роботи та організаційну структуру. Пані Світлана теж, як і попередній спікер, наголосила, що чесні та незалежні судді – основа подолання явища корупції в Україні.
Четвер, 08.09
Перший експерт дня – німецький політик, член партії Зелених Віола фон Крамон, яка розповіла про основні проекти своєї партії (питання мігрантів, підтримка фермерів, публічний транспорт), описала концепцію дій «Зелених». «Бути проти чогось – недостатньо, треба ще щось робити», – наголошує пані фон Крамон. Однією з необхідних дій вважає створення незалежних медіа, які зможуть висвітлювати реальну ситуацію, що відбувається в країні.
Найбільш очікувана подія – зустріч з депутатом німецького Бундестагу від партії Християнсько-демократичного Союзу Карлом-Георгом Велманом. Повністю щирі, неприховані відповіді вразили як учасників програми, так й організаторів. Дуже приємно, що віра в Україну та її майбутнє є. Але, як зазначають наші німецькі друзі, брак реальної імплементації реформ, корупція, викрадення отриманих грошей не дають країні розвиватися. Влада не повинна бути у руках олігархів – це не європейська модель, тому ситуація повинна бути змінена. Потенціально Україна – дуже потужна країна, яка може стати економічною силою Європи. Але треба добиватися змін, щоб наша держава остаточно інтегрувалася до складу Європейської родини. Три ключові позиції на сьогодні – це: Judicial reform, Rule of Law and Tax Reforms.
Під враженням такої відкритості депутата ми завітали до Представництва Європейської комісії та мали змогу поспілкуватися з Райнхардом Гьонаґгаусом. Експерт наголосив на необхідності public broadcasts, завірив нас, що Україна – це незалежна країна, і що членство в ЄС – це реально, але це дуже складний процес. Зараз наша держава вже готова на лібералізацію візового режиму, хоча є ще декілька невирішених питань (але найголовніше вже виконано).
Увечері ми стали учасниками конференції «Економічна стабілізація і боротьба з корупцією в Україні». Головні питання стосувалися стабілізації української економіки та шляхів підвищення привабливості України для закордонних інвесторів, ефективного здійснення економічних реформ, проблеми корупції та реформування системи влади».
На конференції окрім німецьких спікерів звичайно були присутні наші, українські експерти: Олена Трегуб, директор Департаменту міжнародних програм, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України; Дмитро Сологуб, віце-президент Національного банку України; Юрій Буца, заступник Міністра фінансів України; Кристина Гуцалова, координатор ProZorro, проектний менеджер реформи державних закупівель при Національній раді реформ України; Ярослав Грегірчак, заступник Бізнес-омбудсменa в Україні.
В загальних рисах, всі погодилися з тим, що Україні потрібна масштабна реформа політичної системи, яка допоможе вирішити основні проблеми держави. А питання подолання корупції в Україні – це не тільки українська справа. Україна та Німеччина (як уряд, влада, так і представники громадськості) повинні діяти разом задля досягнення спільної мети.
П’ятниця, 09.09
Перед відльотом ми встигли потрапити до Німецького інституту Міжнародної політики та безпеки, який з 1962 року консультує Німецький Бундестаг і Федеральний уряд з усіх питань зовнішньої політики і політики безпеки. Була досить цікава дискусія на тематику ролі закону в сучасній Україні, а також про процес декомунізації у містах, ефекту від цього процесу та думку громадськості з цього приводу.
Я провела незабутні п’ять днів, наповнених унікальним досвідом, новими знаннями, цікавими знайомствами та приємними зустрічами. Хочу подякувати головним організаторам Ользі Болібок, Ганні Жовківській, Тетяні Лопащук, які дали змогу взяти участь у проекті і отримати від нього максимум можливого. Сподіваюсь, що це не остання наша зустріч, що вже сьогодні ми почнемо змінювати нашу країну і вже зовсім скоро продовжимо нашу співпрацю.
cторінка проекту
Марина Богуславська,
голова Ради студентів Національного гірничого університету