22.05.2017
Геологія без кордонів
Доцент кафедри загальної та структурної геології Ігор Святославович Нікітенко прочитав курс лекцій з геології та корисних копалин Українського щита у Технічному університеті «Вроцлавська політехніка».
Стажування здійснювалося за програмою Erasmus+ у рамках договору про співпрацю між двома університетами. Заняття проводилися для студентів-магістрів факультету геоінженерії, гірництва та геології. Керівником стажування І.С. Нікітенка був завідувач кафедри геології та мінеральних вод проф. Войцех Ченжковський.
Український кристалічний щит є виходом на поверхню найдавніших гірських порід, вік яких складає понад 3,8 млрд років. Подібні структури на території Європейського континенту існують лише в Україні та у країнах Скандинавії. З докембрійськими породами пов’язані родовища заліза, хрому, титану, золота і багатьох інших металів, включаючи рідкісні. На Українському щиті розробляються всесвітньо відомі українські декоративні граніти і лабрадорити, а також багато інших корисних копалин. Український щит є складною, проте дуже цікавою геологічною структурою, де проявлена велика кількість геологічних процесів. Крім того, на прикладі Українського щита можна вивчати інші подібні структури, розповсюджені на всіх континентах Землі.
Представлений у курсі лекцій матеріал виявився корисним для польських колег, оскільки прояви докембрійських порід на території Польщі відсутні, як і родовища більшості рудних корисних копалин, якими багата Україна.
Однією з головних цілей візиту було налагодження співпраці у галузі геології. Зокрема, керівництву факультету представили напрями досліджень,за якими працюють науковці-геологи НГУ. Також польським колегам запропоновано проведення спільних навчальних геологічних практик на полігонах НГУ у Придніпров’ї та Приазов’ї. Університети вже мають досвід проведення спільних студентських практик за іншими спеціальностями, крім того геологічна практика на полігонах НГУ вже проводилась для польських студентів з Краківської гірничо-металургійної академії в 2016 р. Керівництво факультету геоінженерії, гірництва та геології ТУ «Вроцлавська політехніка» виявило готовність співпрацювати у даному напрямку і наразі відбувається пошук відповідного фінансування.
Протягом стажування доценту І.С. Нікітенку надали можливість ознайомитись з лабораторною базою а також попрацювати із сучасним поляризаційним мікроскопом фірми Nikonу лабораторії вивчення гірських порід і мінеральної сировини. Головним науковим зацікавленням І.С. Нікітенка є історія застосування каменя. Колегами з ТУ «Вроцлавська політехніка» Павлом та Катаржиною Загожджон, які також працюють у даному керунку, було дозволено вивчити колекцію шліфів зроблених із кам’яних архітектурних деталей м. Вроцлав, зокрема пісковиків, що застосовувались при будівництві готичних соборів.
Сподіваємось, що плідна співпраця між геологами обох навчальних закладів продовжиться і чекаємо на гостей з Вроцлава на полігонах геологічної практики НГУ.
ІАЦ НГУ