04.04.2012
Зв'язки між НГУ та Бельгією мають більш ніж столітню історію
23 березня у Посольстві України в Королівстві Бельгія в Брюсселі було відкрито виставку «Україна – Бельгія: історія взаємовідносин наприкінці ХІХ – початку ХХ ст.». Виставка була презентована директором Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького Н.І. Капустіною. Виставка розповідає про участь бельгійського капіталу в розвитку гірничопромислового комплексу Донбасу і Придніпров’я у даний історичний період і базується на матеріалах музеїв та приватних колекцій України. Слід зазначити, що велика кількість шахт Донбасу, рудників Кривбасу, більша частина металургійних заводів Катеринослава, навіть електричний трамвай у нашому місті були засновані акціонерними товариствами з бельгійським капіталом. Тому сьогодні бельгійців дуже цікавить ця сторінка нашої спільної історії.
Серед матеріалів, присвячених участі бельгійців у різних галузях промисловості, було презентовано і матеріали Національного гірничого університету. Сьогодні наш вуз підтримує тісні зв’язки з Бельгією, проте історія цих стосунків розпочалась ще при заснуванні Катеринославського вищого гірничого училища (КВГУ) наприкінці ХІХ ст. У спису надходження пожертвувань на будівництво училища значиться вісім акціонерних товариств з бельгійським капіталом, а також окремі підприємці. При відкритті училища, значна частина викладачів поступила на роботу з виробництв, в тому числі з підприємств, що належали бельгійцям.
Серед видатних наукових діячів НГУ слід відзначити засновника кафедри збагачення корисних копалин, професора В.О. Гуськова.
Пропрацювавши певний час на підприємствах з бельгійським капіталом, у 1902 р. він прийшов на роботу до КВГУ, але не втратив зв’язків зі своїми бельгійськими колегами і організовував співпрацю училища з підприємствами та вищими навчальними закладами цієї країни. Зокрема, було налагоджено контакти з Гірничою школою та політехнічним факультетом Ено в м. Монс.
Про організацію навчального процесу в цьому навчальному закладі В.О. Гуськов пише у розгорнутій статті в журналі "Южный инженер" за травень 1915 р. Цікаво зауважити, що відносини з Політехнічним інститутом м. Монс було відновлено у 1990 р. ректором Дніпропетровського гірничого інституту Г.Г. Півняком.
До приходу на викладацьку роботу до КВГУ в Бельгії проходив стажування наш професор-металург П.Г. Рубін.
У 1898 р. він протягом півроку жив у м. Льєж, де вивчав роботу бельгійських металургійних заводів однойменної провінції та працював у лабораторії місцевої Гірничо-металургійної школи. Сьогодні стосунки НГУ з цим регіоном Бельгії також набирають сили. У листопаді 2010 р., в рамках офіційного візиту до Дніпропетровської області, Національний гірничий університет відвідала делегація Провінції Льєж на чолі з губернатором, паном Мішелем Форе. Під час цього візиту було досягнуто домовленості щодо сприяння з боку губернатора провінції встановленню контактів з відповідними установами і підтримки майбутнього співробітництва. Пану губернатору було передано попередній меморандум намірів про співробітництво між Національним гірничим університетом та Університетом Льєжу.
У дореволюційний період Бельгію відвідували не лише викладачі та співробітники, а й керівництво нашого вузу. У 1905 р., з метою перейняття досвіду, там побував директор Катеринославського вищого гірничого училища С.М. Сучков, а у 1912 р. – директор вже Катеринославського гірничого інституту, професор М.Й. Лебедєв.
Таким чином, НГУ було що представити на виставці, і наш матеріал викликав зацікавлення у відвідувачів, включаючи бельгійських фахівців з історії, які займаються зазначеною проблематикою.
Виставка була присвячена 20-й річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Королівством Бельгія. У її відкритті взяв участь Міністр закордонних справ України Костянтин Іванович Грищенко, який високо оцінив підібраний матеріал. Ми ж будемо сподіватися, що участь у даному заході сприятиме подальшому розвиткові зв’язків між НГУ та Бельгією, які мають вже понад столітню історію.
Завідувач НМІ ім. О.М. Поля
Ігор Нікітенко