06.02.2018
Всеукраїнські Шевченківські читання в НТУ «Дніпровська політехніка»
6 – 7 лютого 2018 року
1 корпус, ауд. 83 другий поверх
Вперше на Придніпров’ї – презентація «Шевченківської енциклопедії» в шести томах за участі голови редакційної колегії, директора Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка Національної академії наук України, академіка НАН України Миколи Григоровича Жулинського та академіка НАН України Геннадія Григоровича Півняка - ректора НТУ «Дніпровська політехніка».
ПРОГРАМА ЗАХОДУ
6 лютого
10:30 – 11.00 в аудиторії 83 першого корпусу відбудеться брифінг для журналістів з академіком Національної академії наук України, головою комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка у 2008-2010 р., директором Інституту української літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, доктором філологічних наук, професором Миколою Григоровичем Жулинським.
11: 20 - 13: 00 Всеукраїнські Шевченківські читання.
До інформації
Центр культури української мови імені Олеся Гончара нинішньої Дніпровської політехніки щороку проводить Всеукраїнські Шевченківські читання. Але сьогоднішня подія надзвичайна.
Над виданням шевченкознавці України працювали понад двадцять років. До роботи над «Шевченківською енциклопедією» було залучено широке коло авторів не тільки Інституту літератури, а й працівників Національного музею Тараса Шевченка, Інституту мистецтвознавства, українськоїмови, історії. Метою проекту став цілісний комплекс із біографічних відомостей про великого Кобзаря, а також глибоке осмислення його літературної, образотворчої, епістолярної спадщини. Енциклопедія репрезентує дослідження Тараса Шевченка в усій багатоманітності його вияву, як особистісного так і творчого.
Ця дослідницька праця демонструє рівень сучасного українського літературознавства. Шеститомник є справжнім посібником для усіх небайдужих до Шевченкового слова. Варто звернути увагу на новий підхід в упорядкуванні видання – це не монологізм, академізм. Читач має альтернативне прочитання. Особливість «Шевченківської енциклопедії у її багатоголоссі.
Цікаво, що «Шевченківська енциклопедія» містить 6307 статей різного обсягу – від короткої довідки до розлогого монографічного нарису. Шеститомник охоплює 5800 ілюстрацій, з яких 453 – на кольорових вклейках. Книги, накладом 2000 примірників кожного тому, не надходять у продаж, а розподіляються серед бібліотек і окремих організацій.
У роботі Шевченківських читань беруть участь наші земляки: краєзнавець, український журналіст, редактор, письменник, літературознавець, дослідник-пошуковець, автор однієї із статей до Шевченківської енциклопедії – Микола Чабан, а також Володимир Луценко – голова Національної спілки письменників України в Дніпропетровській області, Світлана Мартинова – старший науковий співробітник музею «Літературне Придніпров’я», відділу Дніпровського національного музею імені Д.Яворницького, Анатолій Поповський – доктор філологічних наук, професор Дніпропетровського університету внутрішніх справ, а також ліцеїсти, учні, студенти, громадськість Придніпров’я.
Програма заходу 7 лютого 2018 року:
11:20 – 13.00 в Центрі культури української мови імені Олеся Гончара (ауд. 57 першого корпусу) відбудеться круглий стіл для науковців, вчителів, студентів, громадськості, журналістів, творчої інтелігенції Дніпропетровщини: «Феномен Тараса Шевченка в духовному просторі українства» за участю двох академіків Національної академії наук України – директора Інституту української літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, доктора філологічних наук, професора Миколи Григоровича Жулинського та ректора НТУ «Дніпровська політехніка» Геннадія Григоровича Півняка. Розмова навколо вічної проблеми – суперечки ліриків і фізиків та проектах про нагальну потребу в спільній співпраці.
У програмі - обговорення проблем сучасності, пов’язаних із постаттю Тараса Шевченка.
Модератор заходу – Центр культури української мови імені Олеся Гончара (директор Ірина Цюп’як, координатор роботи Світлана Ігнатьєва).
В обговоренні беруть участь Володимир Луценко – голова НСПУ в Дніпропетровській області, Фідель Сухоніс – шеф-редактор часопису «Бористен», член НСПУ, Леся Степовичка – письменниця, член НСПУ, Валентина Слобода – директор Дніпровського Будинку мистецтв, Костянтин Дуб – літературознавець, студенти, громадськість, науковці та творча інтелігенція Придніпров’я.
Круглий стіл «Феномен Тараса Шевченка в духовному просторі українства» розпочнеться коротким оглядом виставки авторської витинанки Ольги Іващенко, присвячена Великому Кобзарю. В експозиції представлені роботи з циклу «Світе тихий, краю милий, моя Україно!» – ілюстрації до поетичних творів Тараса Шевченка. Декоративні панно великого формату, виконані в народній техніці – витинанка (або художнє вирізування з паперу). За реалізацію цього проекту майстриня Ольга Іващенко удостоєна мистецької премії імені Тетяни Пати. Авторка використовує у своїй творчості небагато кольорів, в основному червоний та чорний, відтак її витвори своєю лаконічністю й чіткістю нагадують графічні роботи. На створення «шевченківського циклу» майстриню надихнули рядки з найвідоміших шевченкових поезій, таких як «Бандуристе, орле сизий», «Садок вишневий коло хати», «Село на нашій Україні», «У нашім раї на землі», які вона обрала назвами своїх творів.
Художня виставка представлена унікальними виданнями «Кобзарів» та літературними новинками, що зберігаються у фондах бібліотеки НТУ «Дніпровська політехніка».
.