13.05.2013
В НГУ - найкращий музей
За результатами проведення огляду-конкурсу музеїв та кімнат бойової Слави у загальноосвітніх та вищих навчальних закладах Жовтневого району з нагоди 68-ї річниці Перемоги у Великій вітчизняній війні, Народний музей історії ім. О.М.Поля Державного ВНЗ "Національний гірничий університет" зайняв перше місце серед вищих навчальних закладів. Нагородження відбулося 9 травня під час святкування Дня Перемоги. Завідувачу музею І.С. Нікітенку було вручено диплом переможця, підписаний головою Жовтневої районної у місті ради А.К. Жосулем та Головою ради оргацізації ветеранів Жовтневого району А.Я. Миронюком.
Довідка:
Народний музей історії ім. О. М. Поля Державного ВНЗ „НГУ” (тоді – Дніпропетровського гірничого інституту ім. Артема) був відкритий 12 жовтня 1974 р. У 2001 р. рішенням Вченої ради НГУ музею присвоєно ім’я видатного діяча нашого краю ХІХ ст. О.М.Поля. Сьогодні у фондах музею зберігається понад 13 000 експонатів. Eкспозиція має 6 розділів і вміщує 1500 експонатів, з яких майже 80 % – оригінали. Музей оснащений відеотехнікою, тут щорічно проходять 4-6 виставок, присвячених ювілейним датам і ювілярам університету, проводяться зустрічі з випускниками і краєзнавчі конференції. При музеї працюють клуби: Історико-краєзнавчий “Грані”, Військово-історичний ім. капітана А.І.Грязнова, Соціологічний “Соляріс”, Молодіжний дискусійний. Працює Школа юних екскурсоводів. Проводяться екскурсії англійською та польською мовами.
Перший розділ експозиції розповідає про Катеринославське вище гірниче училище (КВГУ), його кабінети і бібліотеку, про перший випуск спеціалістів, з яких четверо згодом стали професорами alma mater. Другий розділ музею охоплює період з 1912 р., коли КВГУ було перетворено на Гірничий інститут, і до 1917 р. В цьому розділі подані матеріали засновників перших наукових шкіл О.М.Терпигорєва, М.Й.Лебедєва, П.М.Леонтовського, Я.І.Грдіни, М.М.Федорова та ін. Третій розділ – 1920-ті–1930-ті роки: більшовицькі перетворення і новації, “двовладдя” у вузі, скорочення навчання до трьох років, прийом на навчання жінок, введення нових спеціалізацій, часта зміна ректорів-директорів, штучний “розлом” інституту (створення на базі його факультетів нових, підпорядкованих галузевим наркоматам, “втузів”), формування нових наукових шкіл всупереч усьому, жах політичних репресій. Четвертий розділ – “ДГІ в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.” П’ятий розділ, найбільший, розповідає про відбудову і подальший розвиток вузу, спортивне і аматорське життя колективу, про його видатних випускників і науковців, про міжнародні зв’язки радянського періоду.
Шостий розділ – це життя вузу в роки незалежності України, зміни і зростання статусу навчального закладу, створення нових його підрозділів, заснування нових традицій. Завершує експозицію виставка подарунків з нагоди 100-річчя та 110-річчя НГУ.