Національний ТУ «Дніпровська політехніка» — відповідність Часу
29.05.2013

Як святкували 50-річчя народної кіностудії «Юність» в НГУ

У травні 2013 року народна кіностудія «Юність» Національного гірничого університету відсвяткувала своє перше п’ятдесятиріччя. «Юність» – нетипова для вищого навчального закладу, зокрема, й унікальна на теренах всеукраїнських взагалі. Піввіку тому студент механіко-машинобудівного факультету Лев Попов заіскрив вогник кінотворчості в тодішньому Дніпропетровському гірничому інституті і наповнив гарячим бажанням створювати «свої фільми» перших студійців Анатолія Ірзу, Олександра Мельника, Володимира Ковальчука, Геннадія Мазура.У пристосованому приміщенні колишнього бомбосховища гуртожитку №2 збирались і навчались студенти основ кіномистецтва, проявляли і монтували плівки. Саме у цьому авторському колективі народився перший фільм про геологічну практику студентів у Криму «Стежкою романтиків». Потім були «Здрастуй, майбутнє!», «Кінозбірник подій у рідному вузі» та інші.

У 1966 році кіностудію «Юність» очолив талановитий студент Юхим Гальперін. З ним прийшло нове поповнення захоплених самодіяльних митців – Валерій Бродський, Борис Цегельницький, Кім Левін, Володимир Моложен, Анатолій Косолапов (нині проректор НГУ), трохи пізніше - Семен Бурда, Анатолій Деркач, Анатолій Калуцький (майже 20 років очільник «Юності»), Анатолій Пасинков, В’ячеслав Бабич та інші.

Першим великим успіхом кіностудії був знятий у 1967 році фільм «Галка-професор», відзначений золотою медаллю Республіканського конкурсу любительських фільмів у Києві й іншими численними нагородами, у тому числі й міжнародними. Ця стрічка зробила «Юність» знаменитою на всю країну. У кінці 60-х і на початку 70-х з’явились на світ «Мадонна», «Боляче», «Птахи великі і маленькі», «Море у двох кроках» та інші cтрічки, теж удостоєні високих нагород і визнання глядачів. У 1971 році «Юність» була відзначена званням народної. У 80-х студійці представляли на різних фестивалях і конкурсах фільми: «Як тобі пояснити?», «Прислухайся і ти почуєш знов…», «Один з нас», «Доньки її і сини».

У 90-х студія почала активно співпрацювати з Дніпропетровським та Всеукраїнським ТV. Сюжети для телевізійних програм «Відродження», «Пороги», «Живе слово», «Пізнаємо світ – світ пізнає нас», «Витоки перемоги» (редактор Г.А. Півняк, режисер Л.І. Щеглова) готували оператори Володимир Корінний, Дмитро Шакович, Олександр Мусінов, Андрій Ботов, Кирило Буц, Віталій Буштрюк. Разом з ними працює і творчий колектив Інформаційно-аналітичного центру НГУ. Численні сюжети створювали Людмила Брега, Ірина Соболь, Валентина Шабетя, Ольга Юдіна. А сьогодні цим займаються молоді журналісти Наталія Андрющенко, Дарина Бутко та студенти Ліка Мушкудіані, Марія Бережна, Ольга Пасічна.


Завдяки кіностудії «Юність» не зникає пам’ять про особливі історичні події на Придніпров’ї і в житті Національного гірничого університету, народні традиції і ремесла України, про долі цікавих особистостей, які ставали основою для самобутніх сюжетів і відеофільмів.

Привітати студійців завітали Валентина Слобода – головний координатор ради відділів і центрів Національної спілки кінематографістів України, директор щорічного фестивалю екранних мистецтв «Дніпро-Сінема» ім. Данила Сахненка, а також заслужений журналіст України Галина Андріївна Півняк разом з режисером Луїзою Щегловою, які довгі роки створювали разом з «Юністю» фільми та відеосюжети, що транслювались на Дніпропетровському обласному телебаченні й отримували визнання на всеукраїнських конкурсах.

IMG_7994.jpg

Під час урочистого святкування у залі були присутні друзі та прихильники «Юності», а також ті, хто розпочинав свій творчий шлях разом з кіностудією. Зазначимо, що дехто з них приїхав з різних країн і навіть материків.

На честь 50-річчя Народної кіностудії та за активну особисту участь і творчі здобутки пам’ятними знаками і медалями НГУ нагороджено активних студійців різних років – Анатолія Ірзу, Юхима Гальперіна, Тамару Абкарову, Бориса Цегельницького, Таїсію Зоріну, Анатолія Косолапова, Сергія Деркача, Семена Бурду, В’ячеслава Бабича, Савелія Ліна, Анатолія Гороховського, Володимира Коптєва, Олександра Сало, Олександра Мусінова, Олександра Савченка, Вадима Ходака та Ірину Міхієнко.

З вітальним слово до присутніх звернувся ректор НГУ академік НАН України Геннадій Григорович Півняк, який відзначив унікальність такого явища, як народження Народної кіностудії в технічному університеті, її професійний розвиток та вклад в український кінематограф. 

Ректор щиро привітав засновників і тих, хто започатковував кіностудію, а також не оминув словом молоде покоління студійців. Відзначив обдарованих студентів НГУ – хлопців та дівчат, які взяли участь у творчому конкурсі на кращі фото та відеороботи. Геннадій Григорович привітав талановиту молодь і зазначив, що університет завжди підтримує творчих та креативних і дає можливість розвивати свої здібності. Дипломи і грошові премії за друге місце отримали студенти Едуард Саливончик (гр. ГЛгр-12-3) та Оксана Дякун (гр. РФ-08-1ф). Третє місце присуджено Катерині Литовченко (гр. МКс-11-1), Богдану Марцинюку ( гр.ГРбс-12-1), Альоні Леонович (гр. ПРю-12-1). Заохочувальні премії отримали студенка Марія Шебанова (гр. ЕК 10-1) та провідний інженер НДЧ Наталія Вершиніна. Фотографії переможців можна побачити на виставці фоторобіт в переході до 10 корпусу. Серед відеоробіт дипломами та грошовими преміями відзначено студентів Олексія Чурсіна (гр. ГРб -10-3) за відеосюжет «Суєта» і Михайла Єлисєєва (гр. ЕМ-12-2) за відеосюжет «Хроніки кота Мурріка».

xezfWcOzUSY.jpg

Під час святкування лунали музичні привітання від народного вокального ансамблю «Обертон», а також демонструвались тематичні кінофільми відеостудії : «Что ты знаешь о слонце», «Мы – геодезисты», «Галка – профессор», «Пароль – Родина», «Как объяснить тебе…», «Прислушайся, услышишь вновь», «Один из нас».

Ювіляри в подарунок отримали кольоровий спецвипуск газети «Вісник Національного гірничого університету». До цієї знаменної дати випущено у світ книгу «Нам повезло», присвячену історії кіностудії і її героям.

З поетичним словом звернулася до кіностудії-ювілярки поетеса і давній друг університету Леся Степовичка, яка відзначила, що їй дуже приємно бути частиною Гірничого, презентувати свої книги студентам. Поетеса побажала студійцям натхнення та підкорення нових висот кінематографії.

IMG_2858.JPG

На жаль, з різних причин не всі друзі та шанувальники «Юності» змогли відвідати імпрезу, але теплі слова звучали у вітальних грамотах від Дніпропетровської обласної телерадіокомпанії, журналу «Бористен», Дніпропетровського міського телетеатру. 

Зі святом, вічно молода «Юносте»!

ІАЦ НГУ


До списку

Сервіси

Розклад

Соціальні мережі

Facebook
YouTube

Інформаційне партнерство

Прес-центр
Закон про вищу освіту
© 2006-2024 Інформація про сайт